Lahenduse leidmiseks on mitmeid tehnikaid

Sõnasta probleem täpselt

Üldine probleemikirjeldus viib üldiste lahendusteni. Kui mitu erinevat probleemi on omavahel põimunud, proovi need kõik eraldi sõnastada. Nii on lihtsam neile kõigile lahendusi leida. Näiteks võid sa tunda, et vihkad koolis käimist. Kui aga edasi mõtled, siis häirib sind hoopis see, et sinu üle naerdakse, et sa ei saa mõne õpetajaga läbi või et õppimine käib üle jõu.

Sea endale teostatav eesmärk. Ei ole sinu võimuses koolist ära saata kõiki, kes sulle ei meeldi, aga sa saad endale sõpru leida ja suhelda nendega. Tee seda, mida sa ise suudad.

Proovi leida mitmeid lahendusvariante

Ole loov ja püüa välja mõelda võimalikult palju lahendusvariante. Ürita parimad variandid teoks teha. Võib-olla tasuks rääkida nendega, kes sinu vastu on? Ehk tasub kaaluda klassi vahetust? Või vastata mõnitajatele samaga?

Hinda lahendusvariantide positiivseid ja negatiivseid külgi, välista halvad valikud

Millised variandid on ebarealistlikud või toovad kasu asemel rohkem kahju? Näiteks kui mõnitad kaaslasi vastu, võid küll hetkeks end hästi tunda, kuid probleemi see ei lahenda. Sinu reaktsioon valab vaid õli tulle ning klassikaaslased muutuvad veelgi kiuslikumaks. Suure tõenäosusega ei aita teiste kiusamine ka sellele kaasa, et leiaksid endale sõpru. Järelikult pole see hea lahendus.

Vali parim variant välja

Vali kõigist lahendusvariantidest välja see, mis on sulle jõukohane ning tundub kõige praktilisem ja kasulikum.
Vii parim lahendusvariant ellu. Proovi väljavalitud variant ellu viia. Kui see lahendus siiski tulemust ei anna, kasuta valikus järgmist.

Kuidas sul läks?

Lõpuks hinda, kas olukord muutus ja eesmärk sai täidetud. Kas suutsid probleemi täielikult lahendada või veel mitte?