Miks ei peaks jooma?

Et mitte kahjustada oma aju

Alkohol on mürk, mis kahjustab inimese keha ja aju. Mäluauk pole miski muu kui alkoholijoobe tagajärjel tekkinud ajukahjustus. Kui hakkad alkoholi jooma noorelt, kahjustad sa eelkõige neid aju osasid, mis vastutavad käitumise, valikute tegemise ja õppimisvõime eest. See tähendab – kahjustub sinu võime ennast kontrollida, otsuseid vastu võtta, infot analüüsida, eesmärke seada ning uusi teadmisi omandada. Loe lisaks: Kuidas alkohol mõjub?

Et mäletada, mida oled teinud

Mäluaugu tõttu ei pruugi sa hommikul mäletada, kellega tülitsesid, kaklesid või hoopis õrnusi vahetasid. Lisaks võid sa teadvuse kaotada ja magama jääda ükskõik kus. Alkoholijoove võib esile kutsuda ka sellise piinliku seiga, et lased alla. Loe lisaks: Alkoholimürgistus ja pohmell.

Et tulevik jääks rikkumata

Alla 18-aastast võib politsei alkoholi tarvitamise eest karistada. Karistus võib aga tähendada seda, et tulevikus jääd ilma töökohast, mõne välisriigi viisast, kaotad pikemaks ajaks õiguse juhiloa tegemiseks jms. Loe lisaks: Karistused alkoholi tarvitamise eest.

Et suhted pere ja kooliga püsiksid head

Kokkuleppeid ja seadust rikkudes paned sa ohtu hea suhte oma vanematega. Tagajärjed võivad sind mõjutada edaspidises elus. Kui sind tabatakse kooli ruumides või ekskursioonil alkoholiga, võtab see reeglina võimaluse samas koolis edasi õppida.

Et füüsiline vorm püsiks hea

Kui sa alkoholi ei joo, siis püsid sa füüsiliselt paremas vormis ja jaksad trenni teha. Alkoholist saad ka palju liigseid kaloreid: 1 g puhast alkoholi annab 7,1 kcal energiat (1 g rasva vaid õige pisut rohkem – 9 kcal). Loe lisaks: Suurenenud kehakaal.

Et sinust lugu peetaks

Mõnes klassis või sõpruskonnas arvatakse, et alkoholi ei joo vaid pehmod. Sisimas aga austatakse neid, kel on enesekindlust mitte juua. Tegelikult peetakse neid tugevateks inimesteks, kes teavad, mida tahavad. Kui otsustad loobuda, siis kasvab respekt ka sinu suhtes. Loe lisaks: Kuidas survele vastu hakata?

Et säästa oma organismi

Sinu siseorganid on alles arenemisjärgus ja aju areneb kuni 25. eluaastani. Seega pärsib isegi kõige väiksem kogus alkoholi kogu su organismi arengut.

Et vältida sõltuvust

2006. aastal Ameerika teadlaste poolt tehtud uuringute järgi satub alkoholisõltuvusse 47% alla 14-aastasena alkoholi tarvitama hakanud inimestest. Neist aga, kes on alkoholi joomist alustanud 21-aastaselt või vanemalt, jääb sõltuvusse vaid 9%. Seega, mida nooremana alustada, seda suurem on tõenäosus, et tekib alkoholi- või muu uimasti sõltuvus. Peaaegu pooled (46%) alkohoolikud on tarvitamist alustanud 16-aastaselt või nooremalt. Loe lisaks: Kuidas alkoholitarvitamisest saab harjumus?

Et ära hoida haigusi

Pikaajalised teadusuuringud näitavad, et alkohol on enam kui 60 haiguse ja tervisehäire võimalikuks põhjustajaks. Siia kuulvad südamehaigused, vähk, psüühikahäired, seedeelundkonna haigused ja paljud muud tervisehädad. Näiteks maksakahjustused tekivad juba 10 aasta jooksul. Alustades alkoholi tarvitamisega 15-aastaselt, võivad 25. eluaastaks tekkida tõsised kahjustused. Osade maksakahjustuste, näiteks alkoholhepatiidi ja alkoholtsirroosi ilmnemisel sureb iga teine inimene nelja aasta jooksul pärast haigestumist. Loe lisaks: Alkoholi mõju tervisele.