Miks ei tohi alkoholi tarvitada koos teiste uimastitega?

Miks ei tohi alkoholi tarvitada koos teiste uimastitega?

Alkohol ei sobi teiste uimastite, sealhulgas ravimite, energiajookide ja narkootikumidega koos tarvitamiseks. Kuna kõik uimastid mõjutavad inimese enesetunnet, käitumist ja ümbritseva maailma tajumist, on nende koosmõju ettearvamatu ja eluohtlik.

Kui tarvitada kesknärvisüsteemi tööd aeglustavaid aineid (nt kanepit või antidepressante) koos alkoholiga, võib lõpptulemusena hingamine seiskuda ja saabuda surm. Kesknärvisüsteemi tööd kiirendavaid ja aeglustavaid uimasteid, nt energiajooke ja alkoholi läbisegi tarvitades võivad tagajärjed olla ettearvamatud. Sel juhul võistlevad kehas kaks täiesti erineva toimega ainet ja organismis tekib suur segadus. On aja küsimus, mil organism seda pinget taluda enam ei suuda ja kokku kukub. Loe lisaks: www.narko.ee.

Kas alkohol on ohutum kui tubakas või narkootikumid?

Ei ole. Alkohol põhjustab samamoodi sõltuvust ning võib keha ja aju kahjustada juba esimesel tarvitamisel. Alkohol on otseselt või kaudselt seotud enam kui 60 erineva haiguse või tervisehäirega. Kõige tõsisemad neist lõpevad surmaga. Alkohol on inimese keha jaoks mürk ja seetõttu püüab organism seda kehast eemaldada. Oksendamine on üks organismi kaitse- ja vastureaktsioone alkoholitarvitamisele. Loe lisaks: Kuidas alkohol mõjutab inimest?

Kas aspiriini või ibuprofeeni võtmine enne joomist hoiab ära pohmelli tekke?

Ei hoia. Valuvaigisti tarvitamine enne „valu“ teket ei hoia ära pohmelli, kuna ravimi mõju kaob ära enne peavalu teket. Kindlasti ei tohi võtta aspiriini või ibuprofeeni joomise ajal. Alkoholi ja ravimite koostarvitamise tulemusel jõuab veelgi rohkem alkoholi vereringesse, suurendades võimalust maksakahjustuste tekkeks. Valuvaigistite tarvitamine järgmisel päeval võib olla abiks pohmelli haigusnähtude leevendamisel.

Miks ei tohi alkoholi tarvitada koos ravimitega?

Enamik ravimeid satub inimese vereringesse enne, kui need maksas lagundatakse ja uriiniga kehast välja juhitakse. Alkohol käitub organismis samamoodi, seepärast võib alkohol takistada ravimi väljumist organismist, muuta ravimi toimet ja/või tugevdada ravimi võimalikke kõrvalnähtusid. Alkohol võib suurendada ka mõnede ravimite kõrvalmõjusid, näiteks uimasust, pearinglust, iiveldust.

Valuvaigistid, köha-, külmetus- ja allergiaravimid võivad alkoholiga ohtlikult reageerida ka siis, kui neid ei tarvitata samaaegselt, vaid näiteks eri aegadel päeva jooksul.

Mõned ravimid, näiteks köhasiirupid, sisaldavad alkoholi ja nende tarvitamisest koos alkohoolse joogiga tõuseb alkoholitase organismis veelgi. Antibiootikumid võivad koos alkoholiga tarvitamisel tekitada halba enesetunnet, iiveldust, peavalusid ja krampe. Valuvaigistid, näiteks aspiriin, paratsetamool ja ibuprofeen, võivad koos alkoholiga ärritada magu ning põhjustada verejookse. Loe lisaks: Alkohol ja muud ained.

Miks ei tohi alkoholi juua koos energiajoogiga?

Energiajoogid ja alkohol on vastupidise toimega: energiajookides sisalduvad kofeiin, tauriin ning guaraana mõjuvad organismile ergutavalt. Alkohol on aga uimasti, mis aeglustab organismi reaktsioone. Seetõttu võivad segatarvitamise tagajärjed olla ettearvamatud: organismis tekib suur segadus, kui kehas võistlevad üheaegselt kaks täiesti erineva toimega ainet.

Lisaks on nende ainete toimeaeg erinev. Kofeiin, tauriin ja teised ergutavad ained lükkavad edasi alkoholist põhjustatud rahustava ja tuimastava toime saabumist. Siis aga ergutavate ainete mõju kahaneb, kuid alkoholil veel kestab. Inimesel endal on raske aru saada, kui purjus ta tegelikult on, sest energiajook peidab alkoholi mõju ära.

Alkoholi ja energiajoogi koostarvitamisel on organismi veekadu eriti suur, sest nii kofeiin kui ka alkohol on ained, mis suurendavad organismis uriini tootmist ja väljaviimist. Seetõttu suureneb vere alkoholisisaldus ja joove veelgi. See tähendab, et energiajoogi ja alkoholi koostarvitamine ei vähenda alkoholisisaldust organismis ega paranda ka inimese reaktsioonikiirust, vaid hoopis halvendab seda.

Kui juua alkoholi koos energiajoogiga, siis purju ei jää?

Jääb küll. Energiajoogi toime on alkoholi toimest esialgu tugevam. Inimene saab alles ergutavate ainete mõju kahanedes aru, kui purjus ta tegelikult on. Alkohol ja energiajook kiirendavad vedeliku väljaviimist organismist, seetõttu suureneb ka vedelikupuudus, tõuseb vere alkoholisisaldus ja suureneb joove.