Mäng: Kuidas mina käituksin?

Kuidas mina käituksin?

Sulge

Vali tegelane

Sa oled 16-aastane ja matemaatikatunnis. Ühel hetkel võetakse klassis välja Sprite’i pudel, mis hakkab klassis ringi käima. Seal sees on limonaad segatud viinaga. Mida sa teed, kui pudel sinuni jõuab?

Mängi

Sa oled 16-aastane ja matemaatikatunnis. Ühel hetkel võetakse klassis välja Sprite’i pudel, mis hakkab klassis ringi käima. Seal sees on limonaad segatud viinaga. Mida sa teed, kui pudel sinuni jõuab?

  • A. Võtad lonksu ja saadad seejärel pudeli edasi (kliki pudelil)
    Raske on teha iseseisvat valikut olukorras, kus kõik teised käituvad ühtmoodi või peavad teatud käitumist lahedaks. Alkohol mõjutab noore inimese keha ja aju teisiti kui täiskasvanute oma. Tunnis alkoholi juues riskid, et kaotad võimaluse jätkata õpinguid sama kooli gümnaasiumiastmes. Lisaks võib kool juhtumi lahendamisse kaasata politsei, mis toob kaasa omaette tagajärjed.
  • B. Saadad pudeli edasi öeldes, et sa ei soovi (kliki pinginaabril)
    Tundub, et sa oskad ennast kehtestada ja langetada iseseisvaid otsuseid! See aitab sul püüelda eesmärkide poole, mida oled endale seadnud! Tegid õige valiku!
  • C. Annad pudeli õpetajale (kliki õpetajal)
    Tundub, et sa hoolid oma klassikaaslastest ja püüad ka nende tervist säästa. Võiksid aga veel harjutada enesekehtestamist ning ei ütlemist. Kui sa ennast kehtestad, aktsepteerivad ka sõbrad sinu seisukohti ja arvamusi, teistest üle sõites ning nendega üleolevalt käitudes võivad aga sõbrad sind edaspidi vältima hakata.

Õhtu on kätte jõudnud ja sa lähed sõpradega välja. Ühel su sõpradest on sünnipäev, ta sai 18-aastaseks. Te lähete grillima, üks sõpradest võtab välja õllepudeli ja pakub sulle ka. Mida sa teed?

  • A. Keeldud, kuna sa ei tarvita alkoholi (kliki veepudelil)
    Hea enesetunde saavutamiseks pole vaja alkoholi tarvitada. Ka on alkoholi tarvitamine noortele seadusega keelatud. Enamik noori ei tarvita alkoholi regulaarselt, isegi kui sulle tundub nii või nad väidavad, et nad seda teevad. Sa tegid hea valiku ega jää millestki ilma!
  • B. Võtad pudeli ja jood selle kiiresti tühjaks (kliki õlle-/siidripudelil)
    Alkoholi tarvitamine mõjutab noori teisiti kui täiskasvanuid. Hea enesetunde saavutamiseks pole alkoholi vaja. Mida kiiremini sa jood, seda suurem on kahjulik mõju. Lisaks on alkohol alla 18-aastastele keelatud. Enamik noori ei tarvita alkoholi regulaarselt, isegi kui sulle tundub nii või nad väidavad, et nad seda teevad. Ole julge ja enesekindel ning vali alkoholi asemel vesi või karastusjook!
  • C. Hakkad rahulikult jooma, kuid samal ajal võtad endale ka süüa (kliki söögil)
    Sõpradega lõbutsemine ei tähenda, et peaksid käituma nagu nemad. Alkoholi tarvitamine mõjutab noori teisiti kui täiskasvanuid. Hea enesetunde saavutamiseks pole alkoholi vaja. Lisaks on alkohol alla 18-aastastele keelatud. Enamik noori ei tarvita alkoholi regulaarselt, isegi kui sulle tundub nii või nad väidavad, et nad seda teevad. Alkoholi asemel vali vesi või karastusjook.
  • D. Ütled, et sa praegu jood karastusjooki (kliki limonaadipudelil)
    Hea enesetunde saavutamiseks pole vaja alkoholi tarvitada. Lisaks on alkohol alla 18-aastastele keelatud. Enamik noori ei tarvita alkoholi regulaarselt, isegi kui sulle tundub nii või nad väidavad, et nad seda teevad. Sa tegid hea valiku ja ei jää alkoholist keeldudes millestki ilma!

Pidu on läinud hoogsalt edasi. Su sõber on joonud ära mitu pudelit õlut ning istub autosse, et minna alkoholi juurde tooma. Mida sa teed?

  • A. Lähed oma sõbra juurde ja püüad takistada tal autosse istumast (kliki sõbra jalgadel)
    Head sõbrad hoolitsevad teineteise eest! Alkohol mõjutab inimese otsustusvõimet ja koordinatsiooni. Purjus peaga autojuhtimine on nii sinu sõbra kui kaasliiklejate jaoks ohtlik.
  • B. Hüüad sõbrale, et ta oleks ettevaatlik (kliki toolil)
    Head sõbrad hoolitsevad teineteise eest! See tähendab, et alkoholi joonud sõbra rooliistumist tuleb takistada. Ettevaatlikkusest ei ole su sõbrale autoroolis olles abi, sest alkohol mõjutab inimese otsustusvõimet ja koordinatsiooni. Purjus peaga autojuhtimine on nii sinu sõbra kui kaasliiklejate jaoks ohtlik.
  • C. Ei tee väljagi, räägid ja pidutsed teistega edasi (kliki joogipudelil)
    Alkohol mõjutab inimese otsustusvõimet ja koordinatsiooni ning alkoholi tarvitanuna autojuhtimine on ohtlik nii sõbrale kui kaasliiklejatele. Hea sõber hoolitseb oma kaaslaste eest ning ei luba alkoholi joonud sõbral autorooli istuda.
  • D. Palud sõbral endale poest midagi tuua (kliki autol)
    Alkohol mõjutab inimese otsustusvõimet ja koordinatsiooni ning alkoholi tarvitanud autojuht on ohtlik nii sõbrale kui kaasliiklejatele. Alkoholijoobes inimestel on raskem toime tulla lihtsate tegevuste ja ülesannetega. Seetõttu juhtuvad ka õnnetused tunduvalt tihemini just nendega. Hea sõber oma kaaslaste eest ning ei luba neil alkoholi tarvitanuna autorooli istuda.

Pidutsete sõpradega ning peole tulevad ka tuttavate tuttavad. Üks neist meeldib sulle ja sa tahaksid minna temaga rääkima, kuid ei julge. Mida sa teed?

  • A. Jood kiiresti ühe alkohoolse joogi, et julgust koguda (kliki joogipudelil)
    Enesekindluse kogumiseks ei tasu juua – alkohol vähendab küll esialgu ärevust, aga ka su otsustusvõimet. Seetõttu võid teha ja öelda asju, mida hiljem kahetsed. Nii ei õpi võõrad inimesed sind tundma sellisena, nagu sa tegelikult oled.
  • B. Kutsud sõbra/sõbranna (vastavalt soole) kaasa (kliki sõbral)
    On hea mõte toetuda enda või sõbra enesekindlusele, selle asemel et julguse kogumiseks alkoholi juua. Alkoholi tarvitamine suurendab tõenäosust, et võid öelda ja teha asju, mida sa muidu ei teeks. Kui jääd iseendaks, õpivad võõrad inimesed sind tundma sellisena, nagu sa tegelikult oled, ning sa ei pea oma käitumist kahetsema.
  • C. Võtad julguse kokku ning lähed temaga rääkima (kliki tema peal)
    Tundub, et sa oled julge ja ettevõtlik. Kindlasti on õigem toetuda enda enesekindlusele, selle asemel et julguse kogumiseks alkoholi juua. Alkoholi tarvitamine suurendab tõenäosust, et võid öelda ja teha asju, mida sa muidu ei teeks. Kui jääd iseendaks, õpivad võõrad inimesed sind tundma sellisena, nagu sa tegelikult oled, ning sa ei pea oma käitumist kahetsema.
  • D. Jääd sinna, kus oled, ning loodad, et ta tuleb ise sinuga rääkima (kliki murul)
    Kui sa tunned ennast häbelikuna ning ei julge ise minna võõrastega rääkima, on hea mõte kutsuda sõber/sõbranna endaga kaasa. Enesekindluse suurendamiseks ei tasu toetuda alkoholile. Alkohol mõjutab su mõtlemisvõimet ning sa võid öelda ja teha asju, mis pole sulle omased. Seetõttu võid hiljem oma käitumist kahetseda.

Olete juba mitu tundi koos sõpradega pidutsenud ja su sõber on palju alkoholi tarvitanud. Siis aga hakkab tal halb. Mida sa teed?

  • A. Annad talle vett juua ja oled tema juures, kuni tal parem hakkab (kliki veepudelil)
    Alkoholimürgistuse esimeseks sümptomiks on oksendamine. Vee joomine aitab organismi vedelikupuudust leevendada, kuid ei aita sõbral rutem kaineks saada. Kui sõber jääb magama ning teda pole võimalik äratada või ei saa ta aru, mis tema ümber toimub, peaksid kutsuma kiirabi. Ole oma sõbra juures, kuni näed, et tal parem hakkab või kuni tema vanemad või kiirabi kohale jõuavad.
  • B. Ütled talle, et ta poleks pidanud nii palju jooma (kliki tühjadel pudelitel)
    Tundub, et su sõber tarvitas liiga palju alkoholi ning tal tekkis alkoholimürgistus. Kui sõber jääb magama ning teda pole võimalik äratada või ei saa ta aru, mis tema ümber toimub, peaksid kutsuma kiirabi. Ole oma sõbra juures, kuni näed, et tal parem hakkab või kuni tema vanemad või kiirabi kohale jõuavad.
  • C. Ütled talle, et ta koju läheks (kliki bussipeatusel)
    Alkoholi tarvitamine mõjutab inimese võimet otsuseid langetada, sealhulgas ka tema enda turvalisusega seonduvaid otsuseid. Purjus inimese üksinda koju saatmine on väga ohtlik, sest joove kasvab ka pärast joomist. Kui esialgu tundub, et inimene on võimeline ise koju minema, siis 30 minutit hiljem võib tal esineda suuri raskusi jalul püsimise ning ärkvel olemisega. Raskes joobes inimene võib uinuda peolaua ääres, bussis, pargipingil, tänaval või koguni lumehanges. Ole oma sõbra juures, kuni näed, et tal parem hakkab või kuni tema vanemad või kiirabi kohale jõuavad.
  • D. Helistad sõbra vanematele või täiskasvanud sugulasele (õele, vennale, tädile vmt) ning oled nii kaua tema juures, kuni keegi kohale jõuab (kliki telefonil)
    Õige mõte on kutsuda oma sõbrale järele tema vanem või täiskasvanud sugulane ning olla tema juures, kuni keegi kohale jõuab. Purjus inimese üksinda koju saatmine on väga ohtlik, sest joove kasvab ka pärast joomist. Kui esialgu tundub, et inimene on võimeline ise koju minema, siis 30 minutit hiljem võib tal esineda suuri raskusi jalul püsimise ja ärkvel olemisega. Raskes joobes inimene võib uinuda peolaua ääres, bussis, pargipingil, tänaval või koguni lumehanges. Kui sõber jääb magama ning teda pole võimalik äratada või ei saa ta aru, mis tema ümber toimub, peaksid kutsuma kiirabi.

Väljas on juba pimedaks läinud ning su sõbrad on purjus. Sa lubasid vanematele, et tuled kokkulepitud ajaks koju ning see kellaaeg hakkab kätte jõudma. Mida sa teed?

  • A. Lähed üksinda koju (kliki teel)
    Sa ei pea peol viibima kauem kui soovid. Samas on mõistlik hoolitseda sõprade eest, kui nad on purjus. Alkohol mõjutab inimese otsustusvõimet ja enesekontrolli – see tähendab, et su sõbrad võivad kaotada kontrolli enda käitumise ja sõnade üle. Kui kellaaeg on hiline, on turvalisem paluda kellelgi pereliikmetest endale ja oma sõpradele järgi tulla ning teid koju viia.
  • B. Ütled sõpradele, et su vanemad võivad ka nemad koju sõidutada (kliki autol)
    Õige mõte on paluda oma pereliikmetel endale järgi tulla, kui kellaaeg on hiline ja väljas on pime. Mõistlik on hoolitseda ka oma sõprade eest ning kindlustada, et nad turvaliselt koju jõuavad.
  • C. Lähed ööseks sõbra juurde (kliki sõbral)
    On hea mõte olla kellegagi koos ja mitte hakata üksinda hilisel kellaajal peolt ära minema. Samas muretsevad vanemad kodus sinu pärast ning kui sa pole nendega varem kokku leppinud, et sõbra juurde lähed, ei pruugi nad hiljem sinu lubadusi uskuda.
  • D. Ootad, kuni su sõbrad soovivad koju minna (kliki kellal)
    Sa ei pea peol viibima kauem kui soovid. Samas on mõistlik hoolitseda sõprade eest, kui nad on purjus. Kui kellaaeg on hiline, on turvaline paluda kellelgi pereliikmetest endale ja oma sõpradele järgi tulla ning teid koju viia.