Kuidas sõpra aidata?

Mida teha?

Alkoholi tarvitamine tundub olevat tavapärane osa täiskasvanumaailmast. Täiskasvanud tarvitavad alkoholi sotsiaalsetel üritustel ning võib jääda mulje, et alkohol on vajalik ja oluline osa sõpradega koosolemisest. Osade noorte arvates on samuti  alkohol jook, mille tarvitamine aitab suhelda vabamalt  ning ilma milleta on pidu igav. Mida aga teha siis, kui lähedase joomine paneb sind muretsema tema tervise ja heaolu pärast?

 

Mure väljendamine

Oma mure väljendamine võib olla keeruline, sest sa ei tea, kuidas ta reageerib. Muretsemine pole kunagi liigne, sest alkoholi kuritarvitav inimene ei pruugi märgata, kuidas tema käitumine mõjutab teisi inimesi. Ole valmis ka selleks, et sõber saab vihaseks ja eitab probleemi. Tüli tekkimisel pea meeles, et oma murest rääkides aitad kaasa sellele, et sõber  oma probleemile üldse mõtlema hakkaks. Ta ise ei pruugi oma käitumises probleemi näha.

Räägi sõbraga

Kõigepealt räägi sõbra endaga. Hea mõte on rääkida ka sõbra perekonnaga ja õhutada sõpra ennast nendega rääkima. Kui peresuhted on keerulised, siis võib perekonnaga rääkimine olla tema jaoks ebameeldiv – otsus pere kaasata tehke kindlasti koos. Oma muret võib arutada ka spetsialistiga koolis või mõne teise täiskasvanuga. Nemad oskavad anda nõu, mida edasi võiks teha.

Ohu korral...

Kui sulle tundub, et su sõber võib olla otseselt ohtlik endale või teistele, helista numbril 112. Kui otsest ohtu pole, teavita kindlasti mõnd täiskasvanut, keda usaldad.