Harjuta enese kehtestamist järgmisi tegevusi sooritades:

Avalda oma arvamust

Kui sul tekib mõni idee või mõte, ära jäta seda vaid enda teada. Kui tead vastust, tõsta tunnis käsi vastamiseks. Kui seltskonnas räägitakse mõnest raamatust, filmist või kontserdist, räägi, mida sina arvad.

Jää endale kindlaks

Raske on oma arvamust avaldada ja veel raskem sellele kindlaks jääda, kui seltskonnast tuleb negatiivne kommentaar sinu väljanägemise, käitumise, väljaöeldud mõtte või huviala kohta. Ära lase ennast mõjutada vaid selleks, et teistele meeldida. Sa võid oma arvamust muuta, kui tuuakse välja põhjendatud argumente, kuid ära muuda meelt lihtsalt seltskonda sobitumiseks. Sind austatakse rohkem, kui julged enda eest seista.

Keeldu sellest, mis sulle ei sobi

Kõikides suhetes tuleb ette lahkarvamusi, kuid oluline on õppida ütlema ei, kui keegi tahab sinult midagi, mida sa teha ei soovi. Tuleb õppida ütlema ei ka neile inimestele, kellest hoolid. Loobu peost või kohtama minemisest, kui on vaja kooli- või kodutöid teha. Keeldu alkoholist, seksist või ükskõik millisest tegevusest, mis on sulle vastumeelne või ohtlik.

Küsi reeglite kohta

Ära karda oma arvamust avaldada reeglite kohta, mis tunduvad sulle ebaloogilised ja ebaõiglased. Pole mõtet neid kohe rikkuma tormata – küsi enne, miks need reeglid on paika pandud.

Seisa oma õiguste eest

Mõned õigused on meile kõigile ette nähtud seadusega, näiteks õigus arstiabile, haridusele ja õiglasele kohtlemisele. Samamoodi aga on meil õigus olla oma sõprade, perekonna ja koolikaaslaste poolt hoolivalt koheldud. Kui tunned, et sinusse suhtutakse ebaõiglaselt, siis ütle seda.