Alkoholiga seotud riskid

Kaotad tuju

Kui algul võib alkohol tuju parandada, siis suuremate koguste järel võib see kõikuda agressiivsusest depressioonini, kõrgenenud meeleolust kontrollimatute tegude ja sõnadeni. Alkoholi tarvitamist põhjustanud probleemid tulevad uuesti meelde ning tunduvad suuremad ja lootusetumad kui varem.

Kaotad kontrolli

Enesekontrolli kadumine võib avalduda vägivaldse käitumise, nutmise ja enesealanduse või külgekleepimisena.

Magad halvasti

Alkohol halvendab une kvaliteeti ja võib põhjustada unehäireid, sealhulgas norskamist. Oled juba hommikul ärgates väsinud ning ei pruugi seetõttu päevaste kohustustega toime tulla.

Rikud suhted sõpradega

Alkoholijoove paneb ütlema asju, mida kainena poleks öelnud. Hiljem ei ole neid võimalik tagasi võtta ning suhe parimate sõprade ja lähedastega võib olla jäädavalt rikutud. Samuti võid sattuda intiimsuhtesse, mida sa tegelikult poleks tahtnud.

Satud ohvriks

Purjus inimene on kurjategijale kerge saak. Nii võid sa tänaval või ööklubis ilma jääda telefonist, rahakotist ja väärtesemetest ning langeda ka peksmise või vägistamise ohvriks.

Satud politseisse

Alla 18-aastaste jaoks on alkoholi tarvitamine keelatud ja selle eest on ette nähtud erinevad karistused. Karistuse korral võid tulevikus jääda ilma mõne välisriigi viisast, võimalusest töötada mitmetes organisatsioonides Eestis või välismaal, kaotad pikemaks ajaks õiguse autojuhiloa tegemiseks jms. Loe lisaks: Karistused alkoholi tarvitamise eest.

Lähed tülli vanematega

Vanemad vastutavad sinu tegude eest ja kokkuleppeid või seadust rikkudes paned sa ohtu hea suhte oma vanematega.

Rikud suhted kooliga

Kui sind tabatakse koolis või ekskursioonil alkoholiga või purjus peaga, võtab see reeglina võimaluse samas koolis edasi õppida. Kool võib juhtumi lahendamisse kaasata politsei, see toob kaasa tagajärjed, mis mõjutavad su tulevikku.

Rikud tervise

Alkoholijoobega kaasnevad raskused püsti seismise ja kõndimisega, mille tagajärjel võid end kukkudes eluohtlikult vigastada. Tekivad raskused rääkimisega, mis takistab sul abi küsida. Sa võid jääda suvalises kohas magama, alajahtuda, langeda koomasse või lämbuda iseenda okse kätte. Alkoholi tarvitamine kahjustab pöördumatult aju, mäluauk järgmisel päeval pole tegelikult muu kui alkoholi põhjustatud ajukahjustus. Alkoholi tarvitamine võib esile kutsuda voodimärgamise, mis lisaks tervisehäirele on ka piinlik.