Alkoholitarbimise liigid

Proovimise…

puhul tarvitab inimene alkoholi üsna harva ja teeb seda enamasti uudishimust.

Tarvitamise…

puhul tekivad alkoholi tarvitamiseks kindlad harjumused: joomise aeg, koht ja seltskond on ette planeeritud. Tarvitaja alkoholitaluvus suureneb ja peo käigus joob ta enamasti rohkem kui plaanis oli. Tema soov sõpradega uuesti kokku saada ja jälle juua aina suureneb.

Kuritarvitamise…

puhul saadavad joomist kindlakskujunenud rituaalid nii töö- kui puhkepäevadel, inimesel tekivad käitumist mõjutavad järsud meeleolumuutused, kuid liigse joomise probleemi ta eitab. Tekivad probleemid lähedastega, halveneb tervis.

Sõltuvuse…

puhul pole alkoholi tarvitajal enam võimalik alkoholita hakkama saada ja enamasti pole tal selleks ka tahtmist. Igapäevase alkoholi joomisest on saanud tugev füüsiline ja psüühiline vajadus. Sõltlane on alkoholi nimel valmis loobuma kõigest ja tal on kadunud kontroll isikliku elu üle. Kainenemisperioodil tunneb ta end füüsiliselt väga halvasti – higistab, väriseb, on närviline ja vajab võõrutusnähtude leevenduseks uut jooki. Tihti püüavad sõltlased tarvitamist vähendada või lõpetada, kuid kõrvalise abita on see raske. Alkoholisõltuvus on haigus, mis võib ära lõigata nii koolikaaslastest, lähedastest kui kogu senisest elust.