Hoidu mõtlemisvigadest
Mõtled must-valgelt
Kui hakkad olukordi, inimesi ja sündmusi jagama kategooriatesse õige/vale, must/valge, hea/halb, võib sulle kõik paista moonutatult suure või väiksena – hinne neli läbikukkumise, juhuslik lause vihavaenu ja väike naeratus armastusavaldusena.
Filtreerid tegelikkust
Kui jätad välja positiivse, siis keskendud ju ainult negatiivsele.
Üldistad põhjuseta
Mõne üksikjuhtumi põhjal pole põhjust teha äärmuslikke üldistusi, nagu „Minuga läheb alati halvasti“, „Ma ei lepi temaga enam iialgi ära“, „Ma ei võida kunagi!“
Kasutad „peaks“ lauseid
Ma oleksin pidanud selle asjaga täna hakkama saama, tolle asja paremini ära tegema…. Enamasti ei vii ennastpiitsutavad „oleksid“ kuhugi, tekitavad vaid liigset stressi.
Sildistad ennast ja teisi
Lõplikud hinnangud „Olen rumal“, „Oled kole“; „Olen saamatu“ on üheülbalised ja ei kajasta enamasti kogu tegelikkust. Kindlasti on asjale ka teine vaatenurk.
Paned oma mõtteid teiste pähe
Näiteks „Kindlasti arvab ta, et olen temast rumalam“, „Kindlasti olen tema jaoks liiga tavaline“ jmt. Keegi ei suuda tegelikult teise inimese mõtteid lugeda.
Kuulutad halba ette
Niikuinii läheb halvasti, see on juba ette tühja läinud päev, sel aastal mul ei vea… Mõtle, on sul ka tegelikult alust midagi halba ennustada?