MIKS ON ALKOHOL ALAEALISTELE KEELATUD?
Alkohol kahjustab noore inimese keha ja aju kaks korda rohkem, kui täiskasvanul. Alkoholi kogus, mis noore inimese arenevat aju ei kahjusta, on peaaegu olematu. Lisaks tekib joomise tagajärjel suurem oht sattuda konflikti, õnnetusse või langeda kuriteo ohvriks. Et noorte tervist hoida, on alkoholi ja teiste uimastite tarvitamine Eestis alla 18-aastaste jaoks seadusega keelatud.
Noore organism saab rohkem kahjustada.
Inimese aju areneb kuni 25. eluaastani, kusjuures oluline areng toimub vanuses 12–25 aastat. Alkoholi joomine teismeeas mõjutab aju arengut. Loe lisaks: Alkoholi mõju aju arengule.
Noore inimese kehale on alkoholiga toimetulek raskem kui täiskasvanule. Seetõttu tekib juba varsti pärast alkoholi tarvitamist iiveldus ja oksendamine. See on organismi kaitsemehhanism, mis eemaldab mao sisu koos seal veel leiduva alkoholiga, sest organismi jaoks on alkohol mürk. Noore inimese veres tõuseb alkoholitase kiiremini ja läheb kauem, et alkohol verest kaoks. Seetõttu on tunduvalt suurem tõenäosus alkoholimürgistuse ja organite kahjustuste tekkeks.
Tunduvalt suurem risk sõltuvusse sattuda.
Ameerika teadlaste 2006. aasta uuringu järgi satuvad alla 14-aastasena alkoholi tarvitama hakanutest pea pooled (47%) elu jooksul alkoholisõltuvusse. Neist aga, kes on alkoholi tarvitamisega alustanud 21-aastaselt või vanemalt, langeb sõltuvusse vaid 9%. See tähendab, et mida nooremana alkoholi tarvitamist alustada, seda suurema tõenäosusega tekib elu jooksul kas alkoholi- või muu uimasti sõltuvus. Loe lisaks: Kuidas saab alkoholitarvitamisest harjumus?
Oht ennast vigastada või langeda vägivalla ohvriks.
Alkoholi mõju all kaob enesekontroll ja muutub käitumine. Noored on vastuvõtlikumad alkoholi toimele ja nad võtavad alkoholijoobes rohkem riske. Suureneb kukkumiste ja vigastuste oht, tekib risk sattuda kaklusesse, kaitsmata või soovimatusse seksuaalvahekorda, saada alkoholimürgistus või langeda kuriteo ohvriks. Loe lisaks: Mis võib juhtuda?